Želimo živeti in ustvarjati v prijetnem in spodbudnem okolju.
Mesto Akrobatov potrebuje širše okolje, v katerem je prijetno živeti.
Dr. Jure Knez je zato znotraj družinskega premoženja ustanovil dobrodelno fundacijo, ki ima dva namena:
- Razvoj Zasavja
- Spodbujanje podjetništva Slovenije
Projekti fundacije Mesto Akrobatov

Mozaik Podjetnosti
odprt izobraževalni spletni program za učenje podjetništva in razvoja produkta

Dogodki Zgodbe Akrobatov z Urošem Slakom
kjer v sodelovanju s POP-TV-jem kažemo dobre prakse najuspešnejših slovenskih podjetnikov, poleg pa dajemo možnost izpostavitve tudi startupom. S tem bo ime AKROBATI in simbolika tega presegla zasavske in startupovske meje. Spodbujamo podjetnost in podjetništvo prikazujemo v pozitivni luči.

S.O.S. Šola
ki ima izjemno vrednost za razvoj naslednje generacije inženirjev.

5 Temeljnih vrednot Slovenije
ki ga je že podprla predsednica države dr. Nataša Pirc Musar in državni svet pod predsedstvom Marka Lotriča.

ŠPURA
nova pot (delno ferata) na Čemšeniško Planino. V nadaljevanju projekta so pobude za gradnjo stolpa na Čemšeniški planini.
Zgodbe akrobatov
zapisovanje zgodb Akrobatov, ki so spodbuda mladim ustvarjalcem, obenem pa začetna marketinška podpora startupom
Muzej Mesta Akrobatov
Pripravlja se muzej naše dediščine, muzej merilne tehnike, muzej slovenskih novodobnih inovacij.
Predlagajte projekt, ki ga lahko fundacija podpre
Potrebujemo opis projekta, kako paše v usmeritev fundacije (razvoj Zasavja in spodbujanje podjetništva Slovenije), kako konkretno bi lahko fundacija pomagala, v kateri fazi je projekt (je že kaj narejenega ali le ideja …), možnost dodajanja slike ali dokumenta.
Ne pozabite izpolniti polj: Ime in priimek, email, telefon
Jure Knez, ustanovitelj fundacije Mesto Akrobatov:
Večkrat omenjamo 100-letni plan Dewesofta. Prihodnosti ne znam napovedati, a nekaj vem zagotovo: čez 100 let mene ne bo več tu. Drugače pa je s podjetjem. Če ga pravilno zastavimo, je lahko čez 100 let še trdnejše, še uspešnejše in še večje.
Pomemben del tega 100-letnega plana je lastništvo podjetja. Po mnogo kalkulacijah, preigravanjih različnih scenarijev in preučevanju dobrih praks v svetu sem prišel do zaključka, da poleg lastništva zaposlenih in lastništva družine obstaja še en model stabilnega lastništva, ki predstavlja potrpežljiv kapital – to je fundacija. Fundacija je po svoji naravi nepridobitna, nima lastnika, ima pa plemenito poslanstvo in pravila, ki jih določi ustanovitelj.
Vzorčni primeri lastništva s fundacijo so podjetja Maersk, Lindt, Zeiss, Novo nordisk, Intesa Sanpaolo, Bosch … Ni naključje, da je podjetje Bosch še po 140 letih še vedno tako uspešno in še vedno raste. Vredno je povzeti te dobre prakse.
Zato smo se v družinskem holdingu odločili, da ustanovimo fundacijo. Trenutno je fundacija ustvarjena znotraj družinskega holdinga, ki bo sčasoma postala ločena pravna oblika. Fundacija ima dva namena – razvoj Zasavja in razvoj podjetništva Slovenije.
Zakaj Zasavje? Verjetno tega ne rabim posebej razlagati. To je naš dom. Dom je vredno spoštovati in razvijati.
Zakaj podjetništvo? Če želimo ustvariti prijetno okolje, kjer vsi napredujemo, potrebujemo močno gospodarstvo. Slovenija je mlada država, ki se tega še uči, zato je vredno vlagati v hitrejši razvoj podjetne miselnosti in v podjetja, da se gospodarstvo krepi. Želimo živeti in ustvarjati v deželi, kjer je slovenski kapital cenjen in kjer je delo spoštovana vrednota. To je tudi osnova za močno socialo.
Dewesoft in Fundacija
Dewesoft, kot veste, že vsa leta del svojih prihodkov preko donacij namenja za društva, združenja in projekte v Zasavju. Tako bo tudi ostalo.
Fundacija pa poleg tega podpira še projekte, kjer ne gre le za finančno donacijo, ampak tudi pomoč pri izvedbi. Izvaja tudi lastne projekte, ki sledijo danemu poslanstvu.
Fundacija se javno ne izpostavlja, se ne podpisuje pod podprte projekte, ne bo imela marketinga in PRja. Fundacija že po trdnih pravilih mora skrbeti le za to, da sledi svojemu poslanstvu – podpori razvoja Zasavja in razvoja podjetništva Slovenije.
Vodja fundacije Mesto Akrobatov
Fundacijo vodi Petra Škarja, pisateljica, ki je zapisala tudi knjigo Akrobati in s tem ustvarili ta izraz, ki nam je že pošteno prišel v kri. Petra je lastnica Založba 5KA. Ker s svojim delom že od nekdaj veliko dela za razvoj podjetništva med mladimi (njena prva knjiga je bila Česa nas niso naučili v šolah – podjetništvo) in za grajenje narodne identitete (njena založba izdaja le slovenske avtorje, le slovenske zgodbe, mlade pa z natečaji spodbujajo k pisanju lepega slovenskega jezika), njene vrednote in usmeritve povsem sovpadajo v vrednote in usmeritve Fundacije.
Kako naprej? Le z vašo pomočjo …
Letos začnemo z gradnjo Mesta Akrobatov. Skrbeti moramo, da to ne postane le nekaj sten in finančno uspešnih podjetij. Mesto Akrobatov mora biti več, mora biti okolje, kjer je prijetno ustvarjati in živeti, kjer imaš neskončno možnosti in tudi ponudbe za razgibano in z dejavnostmi bogato življenje. Tu pa igra pomembno vlogo tudi Fundacija.
Da se bo ta vizija udejanila v polnosti, moramo skrbeti za stabilnost in uspešnost Dewesofta, vključevanje celotnega Zasavja, prave vrednote, delavnost in kumeratšaft. Ustvarili smo že prav neverjetne reči. Dosegli smo več, kot smo upali pomisliti. S tem ste dokazali, da imamo skupaj tako moč, da lahko ustvarimo tudi nekaj tako norega, kot je Mesto Akrobatov, ki bo živelo, se razvijalo in postavilo Zasavje med najbolj uspešne in željene regije v Sloveniji in širše.
Kakšno zgodbo bomo govorili?
Če zdaj govorimo zgodbo, kako je nekoč bogato Zasavje ob prehodu v novo državo začelo zapirati tovarne in zapadlo v vsesplošno apatičnost, si želim, da bo zgodba čez 50 let: »Zasavje je kratek čas pomenilo prostor izseljevanja in apatije. A hitro se je pobralo in ustvarilo okolje, ki je simbol ustvarjalnosti, inovativnost, tehnološkega napredka in najpomembneje – prostor za prijetno življenje. Danes slovi po najnaprednejšem evropskem centru za razvoj inovacij, po katerem se zgledujejo širom sveta.«